Hämeen poliisi tutkii Anteeksi Pekka -kampanjaan liittyvää epäiltyä petosta
Apuna ry -järjestö kertoi aiemmin koulukiusatusta Pekasta, mutta tarina on osoittautunut huijaukseksi.
Apuna ry -järjestö kertoi riipaisevan tarina Pekasta, mutta tarina on osoittautunut huijaukseksi. LEHTIKUVA / Roni Rekomaa.Hämeen poliisi kertoi perjantaina tutkivansa Anteeksi Pekka -kampanjaan liittyvää epäiltyä petosta. Poliisin mukaan kampanjasta ja siihen liittyvästä huijauksesta on kirjattu rikosilmoitus Hämeen poliisilaitokselle. STT ei tavoittanut poliisia perjantaina iltapäivällä kertomaan tutkinnan yksityiskohdista. Poliisin mukaan asiasta tiedotetaan lisää ensi viikon aikana.
Helsingin poliisilaitos puolestaan kertoi torstaina tekevänsä kampanjasta esiselvitystä. Poliisin mukaan kampanjaan osallistuneet ovat tehneet kampanjasta rikosilmoituksia.
Apuna ry -järjestö kertoi aiemmin koulukiusatusta Pekasta, mutta tarina on osoittautunut huijaukseksi. Järjestön mukaan Pekan äidiksi esittäytynyt ihminen tunnusti torstaina huijanneensa järjestöä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



