Fazer sulkee tehtaansa Kaarinassa – kauratuotteiden valmistus siirtyy Kouvolaan
Tehdas suljetaan lokakuun lopulla.
Fazer sanoo arvioineensa vaihtoehtoja Fazer Yosa -kauratuotteiden tuotannon tehostamiseksi. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARIElintarvikeyhtiö Fazer sulkee tehtaansa Varsinais-Suomen Kaarinassa, yhtiö kertoi tiistaina. Tehdas suljetaan lokakuun lopulla ja sen toiminnot siirretään Fazerin Korian-tehtaalle Kouvolaan.
Fazer sanoo arvioineensa vaihtoehtoja Fazer Yosa -kauratuotteiden tuotannon tehostamiseksi ja kasvun mahdollistamiseksi. Yhtiön mukaan Kaarinan-tehtaan laajentaminen ja modernisointi vaatisi isoja investointeja, joita olisi vaikea toteuttaa tehtaan nykyisessä sijainnissa.
Fazer ei kertonut tiedotteessa, kuinka monelta loppuvat työt Kaarinan-tehtaan sulkemisen vuoksi. Päättyneiden yt-neuvotteluiden piirissä olivat kaikki tehtaan työntekijät. Heistä 23 on vakituisessa työsuhteessa ja 25 määräaikaisia tai tarvittaessa töihin kutsuttavia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
